Európai “Civil kerekasztal”

Projektismertető
Az Ipoly-Táj Területfejlesztési Társulás 1996 májusában alakult. Munkáját, feladatát a térségben működő szervezetek aktuális helyzetéhez, igényeihez és lehetőségeihez igazítja.
Az elmúlt években több program is indult a civil szervezetek megerősítésére. Az egyik ilyen volt a “Közösségi Kezdeményezések”, a másik a “Közkincs kerek asztalok”. Mindkettő célja a helyi községek és kezdeményezések megismertetése, megerősítése és népszerűsítése. A projekteknek köszönhetően elindult a térségben való együttgondolkodás, a jövőtervezés és a közös forrásteremtés. A programok középpontjában egy “műhely” jelleggel működő szakmai tapasztalatcsere áll, mely szervezeteknek, magánszemélyeknek, közösségi embereknek, intézményeknek, különféle szakembereknek kínál rendszeres találkozási lehetőséget.
A legszorosabb együttműködések a turizmus, a vidékfejlesztés, a környezetvédelem terén alakulnak ki a szervezeteink között.
Ezért az ITTT célként tűzte ki, hogy a térségben aktívan működő, Európai Uniós kapcsolatokkal rendelkező civil szervezeteivel közös projektet dolgoz ki. Így kerültünk kapcsolatba a drégelypalánki székhelyű Sugárkankalin Turisztikai Egyesülettel (HU), az Ilinyben működő Iliny Községért Közalapítvánnyal (HU), a mohorai Tolnay Klári Kulturális és Művészeti Egyesülettel (HU). A program résztvevője továbbá a nagykürtösi Középső Ipoly mente Regionális Fejlesztési Ügynökség (SK), Lizumsi Népfőiskola (PL), Mira Sintra-i Sérült Személyek Oktatási Központja (P), Vicenza-i Terra Del Palladio E Del Vicentino (I), Labowa-i Greenworks Nasze Karpaty Egyesület (PL) és önkormányzataik.
Az EACEA által támogatott program célja a meglévő testvér települési hálózat felpezsdítése, bővítése, új tartalommal való megtöltése. Programunkkal szeretnénk az európai civil szervezetek közötti kapcsolatépítést elősegíteni, közös pályázati programok megvalósítását előkészíteni.
A program időtartama: 2011. március 1- 2012. március 1. Az egy év során 11 rendezvény segítette a résztvevő partnerszervezetek egymással és más szervezetekkel való tapasztalatcseréjét. A projektbe az adott szakterület elismert szervezeteit vontuk be, rendezvényeik nagy népszerűségnek örvendenek az adott térségben.
Nagy orom számunkra, hogy Európa különböző országaiban azonos értékeket valló társakat, és egyben partnereket találtunk elképzeléseink megvalósításához.
Szeretnénk, ha a program sikeres megvalósulás példaként szolgálna mind magyar, mind más európai civil szervezetek előtt, s felismernék az együttműködésben rejlő lehetőségeket és erőt
Kérjük, hogy részvételével Ön is járuljon hozzá a program sikeréhez és ismerté válásához.

Sugárkankalin Turisztikai Egyesület
Nógrád megye nyugati részén, az Ipoly folyó mentén és a Börzsöny lábánál található településeink mindannyian számos jelentős irodalmi, történelmi, természeti és néprajzi örökséggel rendelkeznek. Az egyesület célja az érintett települések értékeinek megóvása és bemutatása, a térség megismertetése, népszerűsítése és turisztikai fejlesztése, közös források szerzése.
A szervezet legfontosabb konkrét tevékenységei

  • programszervezés
  • kulturális és turisztikai rendezvények szervezése és segítése
  • túravezetés, madaras foglalkozások
  • kézműves foglalkozások
  • kerékpárkölcsönzés
  • gasztrotúrák, palóc népviseletbe öltöztetés
  • sétakocsikázás
  • osztálykirándulások szervezése


Tolnay Klári Kulturális és Művészeti egyesület

Az Egyesület 2000-ben alakult, székhelye a festői környezetű kis nógrádi település, Mohora. Tolnay Klári a XX. század egyik legnagyobb magyar színésznője. Az életét bemutató emlékkiállítást a róla elnevezett kulturális és művészeti egyesület működteti. Az Egyesület célja olyan szellemi műhely létrehozása a művészet és kultúra népszerűsítésére, amely lehetővé teszi a korszerű és legszélesebb értelemben vett művészeti és kulturális tevékenységek bemutatását. Az Emlékház minden évben márciustól októberig fogad látogatókat. Tolnay Klári művésszé válását és a művészetteremtésének folyamatát több, mint 300 eredeti fényképfelvétel rögzíti. A kiállított színpadi ruhák mellett a gazdag életpálya során kapott kitüntetések is helyet kaptak a múzeum falain. 2004-ben egy Pódiumot hoztak létre, ahol azóta számtalan színházi előadásra, kamarakoncertre, könyvbemutatóra került sor. Az Emlékház Galériájában évente több képzőművészeti kiállítást szerveznek. Tolnay Klári születésnapjától minden évben olyan rendezvénnyel emlékeznek meg, amely méltó a feledhetetlen Színészkirálynő életútjához. Az egyesületnek köszönhetően egy kis kulturális ékszerdoboz működik Mohorán, ahol komoly és könnyűzenei koncertekkel, könyvbemutatókkal, önálló estekkel, időszaki kiállításokkal várják az érdeklődőket.

Iliny Községért Közalapítvány
Magyarország északi részén, Nógrád megyében található apró település Iliny, melynek civil szervezete fontos szerepet játszik a falu életében. Az Iliny Községért Közalapítványnak az a célja, hogy a község vállalkozóinak, polgárainak, összefogásával, megteremtse a lehetőségét annak, hogy a település arculata, jövője pozitív irányban változzon. Céljuk, hogy az itt élők életminősége javuljon, a település bel- és külföldi kapcsolatai erősödjenek a hagyományos értékek megtartásával. Az egészséges életfeltételek, környezet megteremtésével megvalósuljon mindaz, ami a község fejlődését előbbre viszi.
Tevékenysége:

  • Szociális tevékenység, családsegítés, időskorú gondozás,
  • Nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
  • Kulturális tevékenység,
  • Kulturális örökség megóvása
  • Környezet és természetvédelem,
  • Határon túli testvér települések kapcsolatának megteremtése,
  • Közrend, közbiztonság védelme, katasztrófa-elhárítás

Középső Ipoly mente Regionális Fejlesztési Ügynökség
A középső Ipoly- mente Regionális Fejlesztési Ügynökség, mint jogi személyek társulása jött létre 2003-ban. A non-profit szervezet tevékenysége széleskörű – legfontosabb feladatai közé a térség gazdasági és szociális fejlesztése, a határon átnyúló kapcsolatok ápolása és szélesítése, a támogatási lehetőségek kihasználásának elősegítése, segítségnyújtás, tanácsadás, pályázatok kidolgozása és megvalósítása, képzések, szemináriumok, konferenciák, rendezvények szervezése, regionális adatbázis kialakítása, információs hálózat működtetése és nem utolsó sorban a térség népszerűsítése tartozik. A társulás megalakulása óta számos sikeres programot, projektet bonyolított le. Szorosan együttműködik a térségfejlesztés területén működő más szervezetekkel, önkormányzatokkal, kistérségi társulásokkal, Kulturális-,oktatási- és szociális szolgáltatást biztosító intézményekkel, a civil szférában működő szervezetekkel és vállalkozókkal a határ mindkét oldalán. Az ügynökség részt vállalt az Ipoly-hidak újjáépítésének elősegítésében, illetve szorgalmazza az Ipoly-völgyi vasút működtetésének visszaállítását is.

Lizuma Tautskola
A lizozim Népfőiskola civil szervezetként 2004. március 22-én alakult Lettországban. Alapvető célja az egész életen át tartó tanulási rendszer kialakítása és megszervezése Lizumsban és környékén. Tevékenységük során különböző tanfolyamokat, találkozókat és rendezvényeket szerveznek felnőttek számára. Programjaikat minden évben egy lakossági felmérés előzi meg. A legnépszerűbb programok: a vezetői tanfolyam, kertészkedés és különböző típusú kézműves foglalkozások.
Feladatuk:

  • a lakossági bizalom és érdeklődés felkeltése és növelése
  • szellemi, gazdasági és társadalmi ismeretek fejlesztése
  • hátrányos helyzetű csoportok integrációja
  • biogazdálkodás népszerűsítése
  • egészséges életmód-programok népszerűsítése.

C.E.C.D. Mira Sintra
A Centro de Educacao para p Cidadao Deficiente (Sérült személyek Oktatási Központja9 non-profit módon működő közhasznú egyesület Portugáliában.
1976-ban szülők és szakemberek alapították. A működéséhez szükségestudás és tapasztalat a kezdetektől fogva az Intézet rendelkezésére állt.
Napjainkban 1400 rászorult személy, köztük gyerekek, fiatalok és felnőttek vesznek részt a programban, akinek a társadalmi beilleszkedéshez fejlődési rendellenesség és egyéb sérülések következtében speciális támogatásra van szükségük. Az Intézet számos szakterületen, speciális programokban, tudományos területeket magába foglaló munkacsoportokban működik. Működési területe nagyrészt Sintra város környékét fedi le.
A C.E.C.D. Mira Sintra célja, hogy minőségi szolgáltatást nyújthasson szellemi sérült, többszörösen sérült és más hátránnyal rendelkező személyek számára. Továbbá, hogy felhívja a figyelmet jogaik és életkörülményeik minőségi fejlesztésének fontossága.
Greenworks Nasze Karpaty Egyesület
Az egyesületet hivatalosan 1994. március 8-án jegyezték be. Alapító tagjai az 1993-as „Aktív védelem a kétéltűek számára” projekt megvalósításában résztvevő magánszemélyek és szakemberek. A sikeres program során szoros együttműködés alakult ki a Poprádi Nemzeti Parkkal és egyéb szervezetekkel Lengyelországban és külföldön.
Célok:

  • Környezeti oktatás kialakítása a gyerekek és serdülőkorúak számára.
  • Ezzel párhuzamosan a hüllők és kétéltűek vizes élőhelyeinek figyelemmel kísérése, azok megőrzése.
  • A környezetvédelem népszerűsítése
  • Ökoturizmus fejlesztése
  • Bemutatók, kiállítások szervezése
  • Kisebb területű rezervátumok hálózatának kiépítése a legértékesebb vizes élőhelyek megőrzésének érdekében.

Terra Del Palladio E Del Vicentino
Vicenzából, Padovából és Veronából a látnivalókban gazdag olasz hármas tájegységből adunk egy kis ízelítőt. Vidékünkön a turizmus fellendítésén dolgozók európai szinten is törekszenek minél több érdeklődőt megismertetni a nevezetességekkel és a helyi szokásokkal. Ezért is fogadtuk nagy örömmel az ITTT meghívását az Európai közkincs Kerekasztal programba. Az UNPLI társulást önkéntesek alakították, amely feladatául tűzte ki a helyi hagyományok értékrendjének visszaállítását. Különös tekintettel a folklórra, a gasztronómiára és a kultúrára. A Pro Loco társulás Vicenzában és annak környékén 15 kis csoporttal működik. Térségünk megismertetéséhez hozzá tartoznak a kiváló művészek munkái is, mint a tánc, a festészet és a szobrászat. Közöttük a található Therry Parmantier ismert koreográfus, olasz-belga táncos. Antonio Gregolin rendező, újságíró, festő és szobrász, aki művészetének a „Föld Szeme” címet adta, amivel felhívja a nézőközönség figyelmét a környezet szennyezésének és kihasználásnak súlyos következményeire, figyelmeztetve annak fokozott védelmére és tiszteletére. Kívánjuk, hogy a jövőben európai összefogással lehetőség nyíljon az igaz értékek megmentésére.